وبلاگ آموزشی

اهمیت کشش مچ دست و دست

پنج حرکت طلایی برای سلامت مچ دست

نویسنده : دکتر شهرام حسین زاده

تمرینات کششی مچ دست با افزایش انعطاف‌پذیری، خطر آسیب حاد و مزمن به ناحیه مچ دست را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد. حرکات کششی به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه و برای کاهش درد جزئی در ناحیه مچ دست توصیه می‌شود. با این حال، نباید توسط افرادی که التهاب یا آسیب جدی در مفصل دارند استفاده شود، مگر اینکه توسط یک متخصص ارتوپدی توصیه شود. همیشه قبل از اقدام به انجام کشش‌های جدید یا روش‌های درمانی با پزشک خود صحبت کنید. مهم است که ابتدا علت دقیق درد مچ دست مشخص شود.

تعداد دفعات انجام حرکات

 روزی ۳ الی ۵ بار این حرکات را انجام دهید.

وضعیت اسقرار بدن

 در حالت ایستاده پاها را به اندازه عرض شانه باز کرده، شکم را به داخل کشیده و سر را صاف نگهدارید. چنانچه روی صندلی نشسته‌اید به قسمت جلوی صندلی بیایید بدون اینکه به پشتی صندلی تکی بدهید، کمر را صاف نگداشته شکم را کمی داخل بدهید و به حالت عادی نفس بکشید.

 

 

حرکت اول

 دست را به حالت افقی به سمت جلو نگه داشته  به گونه‌ای که کف دست به سمت زمین باشد. سپس مچ دست را به سمت بالا بیاورید و با چهار انگشت دست دیگر بر روی انگشتان دست کشیده به سمت بدن تا جایی که احساس درد نداشته باشید، فشار وارد کنید و سپس تا ۱۰ بشمارید. دست را پایین آورده تا ۱۵ بشمارید و دوباره حرکت را تکرار کنید.

حرکت دوم

دست را به حالت افقی به سمت جلو نگه داشته  به گونه‌ای که کف دست به سمت زمین باشد. سپس مچ دست را به سمت پایین بیاورید و با چهار انگشت دست دیگر بر روی پشت انگشتان دست کشیده به سمت بدن تا جایی که احساس درد نداشته باشید، فشار وارد کنید و تا ۱۰ بشمارید. سپس دست را پایین آورده تا ۱۵ بشمارید و دوباره حرکت را تکرار کنید.

حرکت سوم

دست را به حالت افقی به سمت جلو نگه داشته به گونه‌ای که کف دست به سمت بیرون بدن شما باشد. سپس مچ دست را به سمت پایین بیاورید و با چهار انگشت دست دیگر بر روی انگشتان دست کشیده به سمت بدن تا جایی که احساس درد نداشته باشید، فشار وارد کنید و تا ۱۰ بشمارید. دست را پایین آورده تا ۱۵ بشمارید و دوباره حرکت را تکرار کنید.

حرکت چهارم

 دست را به حالت افقی به سمت جلو نگه داشته به گونه‌ای که کف دست به سمت بالا باشد. سپس مچ دست را به سمت پایین بیاورید و با چهار انگشت دست دیگر بر روی انگشتان دست کشیده به سمت بدن تا جایی که احساس درد نداشته باشید، فشار وارد کنید و تا ۱۰ بشمارید. دست را پایین آورده تا ۱۵ بشمارید و دوباره حرکت را تکرار کنید.

حرکت پنجم

 کف دو دست خود را بهم بچسبانید و روبه‌روی سینه خود با کمی فاصله از بدن به حالت افقی نگهدارید به گونه‌ای که نوک انگشتان شما به سمت بالا باشد. سپس همینطور که کف دو دست را بهم فشار می‌دهید تا از هم جدا نشوند،  دست‌ها را تا حدی که کشش باعث ایجاد درد نکند به سمت پایین آورده و تا عدد ۱۰ بشمارید. دست را پایین آورده تا ۱۵ بشمارید و دوباره حرکت را تکرار کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *